Vojáci ovládli speciální kategorii RunCzech: ze čtyř prvních míst obsadili tři

• 23.2.2024
  • Richard Severa

Minulý týden se konalo slavnostní vyhlášení závodů, které byly vloni součástí běžecké série RunCzech. Příslušníci Armády ČR a dalších složek resortu obrany se zúčastnili Sportisimo ½ Maratonu Praha a Volkswagen Maratonu Praha. V kategorii záchranných a bezpečnostních složek vojáci dominovali.

Resort obrany bral prvenství ve třech ze čtyř vypsaných kategorií. Zasloužila se o to praporčice Vendula Mikulenková (Vojenská policie) a poručík Jan Krajcigr (21. základna taktického letectva Čáslav). Na stupních vítězů jsme měli i další zastoupení. O výborný výsledek se zasloužil také nadrotmistr Vlastimil Heinz z Hradní Stráže, který v maratonu obsadil 2. místo a rotný Karel Váňa z letecké základny v Čáslavi se 3. místem v půlmaratonu.

Praporčice Mikulenková vyhrála v kategorii záchranných a bezpečnostních složek-ženy maraton, kdy 42 kilometrů dlouhou trať zdolala v čase 3:49:11. Kilometr tak běžela průměrně 5 minut a 32 vteřin. V celkovém počtu 1250 žen z celého světa se umístila ve třetí stovce (251.). K tomu ještě přidala 3. místo v půlmaratonu. „Sice nelámu světové rekordy, ale běhám ráda a často. Většinou každý den do práce i z práce, a o víkendech nějaké ty běžecké výzvy,“ přiblížila svůj vztah k běhu praporčice Mikulenková.

Poručík Jan Krajcigr vyhrál ve stejné mužské kategorii oba závody. Maratonskou vzdálenost zdolal v čase 2:52:42, kilometr tedy za neuvěřitelné 4 minuty a 6 vteřin. „Nikdy jsem tak dlouhý závod neběžel. Nebyl to jen boj s časem, v závěru se ukázalo, jak je fyzická zdatnost úzce provázaná s psychickou odolností. A to je nám vojákům velmi blízké,“ popsal pocit ze svého prvního uběhnutého maratonu Krajcigr. Trať o polovinu kratší vyhrál s přehledem v čase 1:16:19 s průměrným tempem 3:37 minuty na kilometr. „Půlmaratonů už jsem pár absolvoval, a tak jsem věděl, co mě čeká. Nakonec jsem dosáhl ještě lepšího času, než jsem očekával,“ shrnul. Celkově běželo maraton 4263 mužů a půlmaraton 6566. Poručík Krajcigr si v mezinárodním poli běžců doběhl pro 162. potažmo 86. místo.

Mezi záchrannými a bezpečnostními složkami se bojovalo o pomyslný vavřín celkem ve čtyřech kategoriích. A to v půlmaratonu i maratonu, kde ještě byla kategorie rozdělená na muže a ženy. „Pro resort obrany je to mimořádný úspěch, protože jsme ze čtyř prvních míst obsadili hned tři. Ukazuje se tak, že naši vojáci a vojenští policisté jsou velmi dobře fyzicky připraveni. Pevně věřím, že v letošním roce na tyto skvělé úspěchy navážeme,“ zhodnotil úspěch vojáků nový náčelník tělesné výchovy AČR plukovník Jiří Malík.

Autor: majorka Tereza Kabourková