Je bojový organizační celek, začleněný do organizační struktury základny. Strukturu 21. křídla taktického letectva tvoří velitelství, štáb 211. a 212. taktická letka, 213. výcviková letka a 214. letka oprav letecké techniky. Součástí křídla je operační středisko, skupina záchranných a výsadkových prostředků, skupina simulátorů letounů JAS-39 Gripen a L-159, oddělení nadzvukového letectva, podzvukového letectva a metrologie a technického dozoru.

21.KřTL odpovídá za přípravu, plánování, organizaci a uskutečňování leteckého výcviku křídla. Součástí realizování leteckého výcviku výkonných letců je jeho metodické řízení, kontrola leteckého výcviku včetně odborné přípravy a plánování cvičení na území ČR a v zahraničí.

Inženýrská letecká služba (dále jen ILS) je hlavní podpůrný prvek v konceptu pozemního zabezpečení letové činnosti. V rámci organizační struktury, kterou řídí zástupce velitele 21. Křídla – hlavní inženýr, se organizuje a následně realizuje provoz, ošetřování a údržba letecké techniky a to od základních úkonů až po těžkou údržbu. Další funkcionalitou ILS je vyhodnocování a sledování spolehlivost letecké techniky a zastřešení komplexní odborné přípravy leteckého pozemního personálu. Příslušníci ILS 21. KřTL jsou nejpočetnější skupinou v rámci 21. Křídla TL, kterou tvoří napříč všemi čtyřmi letkami více než 400 vysoce kvalifikovaných specialistů letectva.


pavlik.jpg

velitel 21. Křídla taktického letectva

plukovník gšt. Ing. Pavel Pavlík
 


zástupce velitele 21. Křídla taktického letectva
neobsazeno


jancev

náčelník štábu

podplukovník Ing. Radoslav Jančev


michal.jpg

zástupce velitele 21. Křídla taktického letectva
hlavní inženýr

podplukovník gšt. Ing. Jiří Michal