211. taktická letka

Primárním úkolem 211. taktické letky je v současnosti ochrana vzdušného prostoru České republiky a vzdušného prostoru zemí Severoatlantické aliance.

Vedle toho letka zajišťuje také přeškolování dalších pilotů na letouny Gripen a věnuje se i dalším činnostem, jako je například elektronický boj, přímá podpora pozemních jednotek a společný výcvik s ostatními jednotkami NATO.

Organizační struktura letky je založena na současném trendu, kdy létající i pozemní technický personál slouží společně v rámci jedné jednotky. Počet příslušníků letky tak dosahuje kolem 170, z nichž cca 140 připadá na pozemní technický personál, deset na příslušníky štábu a zhruba dvacet na stíhací piloty. Ti jsou zařazeni do celkem tří pilotních rojů.

Největší část pozemního personálu je zařazena do sedmi technických rojů, které se věnují přímé údržbě letounů (na každý roj dva stroje) a zbytek pak tvoří specializovaná oddělení, mající na starost například výškovou pilotní výstroj či letový simulátor.

Na rozdíl od 212. taktické letky zde nejsou specialisté na avioniku či výzbroj. Koncepce Gripenu je totiž vytvořena tak, že technik letounu musí být schopen obsluhovat veškeré systémy stroje.

211_letka_caslav_n.jpg