Den otevřených dveří 2023

Čáslavská 21. základna taktického letectva se po čtyřech letech opět otevřela veřejnosti. Návštěvníky čekal bohatý letový program, včetně prvního průletu amerických superstíhaček F-22 Raptor na obdobné akci nejen v rámci AČR.

Vstup na akci byl zdarma a podle hrubých odhadů dorazilo více než šedesát tisíc návštěvníků. Nabitý program letových ukázek odstartoval někdejší čáslavský stíhací pilot, akrobatický šampion Martin Šonka, který působí jako instruktor v Centru leteckého výcviku v Pardubicích.

Diváci dále mohli vidět vystoupení kompletního display týmu Vzdušných sil Armády ČR. Kromě kapitána Španka v kokpitu nadzvukového letounu JAS-39 Gripen také dvojici lehkých podzvukových bitevníků L-159 ALCA, které předvedly atraktivní podívanou v podobě úderu na pozemní cíle, doprovázeného pyrotechnickými efekty i vystřelováním klamných cílů.

Zřejmě jedním z posledních veřejných vystoupení byla ukázka vrtulníku Mi-24/35, které zanedlouho ve výzbroji české armády nahradí nové americké stroje Venom a Viper. Na nebi nechyběly ani další vrtulníky české armády – stroje W-3A Sokol s ukázkami hašení požáru a záchrany pilota a také transportní vrtulníky Mi-171.

Pomyslným vrcholem čáslavského DOD byl zhruba o půl druhé odpoledne průlet dvou amerických superstíhaček F-22 Raptor. Původně se měly americké stroje páté generace objevit v doprovodu létajícího tankeru pro doplňování paliva za letu KC-135 Stratotanker. Ten však kvůli operačnímu nasazení nakonec nedorazil. Američtí letci nakonec předvedli několik průletů nad dráhou.

V programu nechyběl také hromadný seskok armádních výsadkářů z letounu C-295 CASA a hlasitý potlesk diváků si vysloužila i čtyřčlenná akrobatická skupina Flying Bulls, ve které působí také někteří místní stíhači. Mimo armádních letounů se v programu objevily i stroje, které sloužily na základně v minulosti. Nostalgickou podívanou zprostředkovaly ukázky strojů MiG-15 nebo L-29 Delfín.

Nechyběly ani statické ukázky pozemní techniky, které byly neustále doslova v obležení. Dorazila armádní technika se obsluhami z pluků z Bechyně, Liberce a Chrudimi, ale i z praporů z Tábora a Přáslavic. Přispěly i Opravny Jaroměř. Vzdušné síly na zemi reprezentovaly pluky ze Strakonic a Staré Boleslavi.

Bohatý program především pro děti v tzv. family zóně doplnily další složky MO: prezentace Agentury personalistiky spojená s projektem Spojař nové generace, stan POKOS s aktivitami a výstavou, Komunitní centrum pro válečné veterány z Prahy a Univerzita obrany z Brna. Předvedly se i složky IZS, především PČR.

Podrobný program letových ukázek stahujte ZDE

Podrobný program statických ukázek stahujte ZDE

Přiložené soubory: 

Průlet amerických letounů F-22 Raptor s tankerem KC-135 Stratotanker bude jedním z vrcholů sobotního Dne otevřených dveří letecké základny v Čáslavi. Návštěvníkům se představí také kompletní display tým českých vzdušných sil a bude připraven bohatý doprovodný program.

Čáslavská 21. základna taktického letectva se v sobotu 20. května opět otevře veřejnosti. Bude to po dlouhých čtyřech letech. Tradiční Den otevřených dveří se koná každé dva roky, naposledy akci ale překazila koronavirová opatření. Vstup na akci je zdarma. Výhled na počasí: polojasno s teplotami okolo 20°C (možné přeháňky).

Pro americké stroje Raptor to bude česká premiéra v rámci letecké show. Nedávno se ale dvojice těchto strojů předvedla v průletu nad Plzní v rámci Slavností svobody k výročí konce druhé světové války.

Ve vzduchu se představí i historické letouny, Gripeny a bitevníky L-159 ALCA, ale i vrtulníky Mi-24/35, Mi-171 a W-3A Sokol. Kromě letových ukázek bude k vidění mnoho statických ukázek letecké i pozemní techniky. Návštěvníky čeká bohatý program dalších složek Ministerstva obrany a Family zóny s občerstvením.

Pokyny pro návštěvníky

Poslední DOD v roce 2019 navštívilo přes 50 000 návštěvníků. Pro hladký průběh akce Vás prosíme o následující:

 1. Stáhněte si aplikaci, ve které jsou všechny potřebné informace. Odkazy ke stažení aplikace jsou pod těmito pokyny.

 2. U vchodů na základnu budou volně k dispozici tištěné letáky se základními informacemi a plánkem přístupných částí areálu základny.

 3. Doprava možná autem, na motorce, autobusem, na kole, vlakem, příp. pěšky. Všechny sloty pro přílet vlastním letadlem jsou už obsazeny.

 4. Veškeré informace k dopravě jsou v aplikaci, proto je zde nebudeme uvádět.

 5. Připravte se na dopravní komplikace – „zácpy“. Jediným řešením je včasný příjezd a včasný odjezd. Prosíme o trpělivost a ohleduplnost. Máme radost, že k nám chce zavítat tolik návštěvníků, ale silnice okolo základny nejsou stavěny na takový nápor.

 6. Parkování chvíli trvá a je nutné zaplatit pouze v hotovosti 200 Kč/auto, 100 Kč/motorka, 500 Kč/autobus. Nelze platit kartou. Parkování je poblíž areálu základny, ale na pronajatých plochách.

 7. Vlaky budou zdarma, ale kapacita bude max. 700 cestujících na jednu soupravu a interval odjezdů bude 30-40 minut. I zde bude nutná trpělivost.

 8. Na základnu prosím neberte: zbraně (ani repliky/makety), nože (ani malé), psy (a jiné mazlíčky), balónky, munici a pyrotechniku, drony. Je zakázáno rozdělávat oheň.

 9. Chystáte se na letiště, kde může být v květnu už celkem teplo a téměř žádný stín. Ale někdy může ještě zafoukat celkem chladný vítr.

 • Vezměte si pokrývky hlavy a pro jistotu i opalovací krém (nemáme ho „erární“) a vlastní zásoby pitné vody (aspoň 0,5l/osobu).

 • Doporučujeme vlastní ochranu sluchu, nemáme ji k dispozici k rozdávání.

 • Myslete na bezpečnost vlastní, Vašich dětí i druhých návštěvníků. Bezpečnost a zdraví je na prvním místě!

 • Dbejte pokynů pořadatelů. Děkujeme.

 • Po několika měsících příprav se těšíme,

  že si náš DOD pěkně užijete 

  Váš „DOD tým“ 21. zTL Čáslav

  a Jagello 2000

   

  Oficiální aplikaci pro DOD 2023 stahujte zde:

  Aplikace pro Android:

  Bližší informace k DOD 2023 - leták. Link ke stažení aplikace plně funkční.

  Logo Dne otevřených dveří čáslavské základny
  Držitelům průkazu/karty ZTP bude při DOD 21. zTL 20. května od 8:00 do 17:00 umožněn vjezd na základnu a parkování v areálu. 
  Spolu s držitelem bude umožněn vstup/vjezd i jeho doprovodu (max. jedno vozidlo). 
  Údaje pro vstup/vjezd není nutné zasílat předem. Využijte vjezd na základnu z obce Chotusice, kde pouze předložíte průkaz/kartu ZTP. 
  Poté budete v areálu základny pořadateli navedeni na příslušné parkovací plochy nedaleko od ukázek a Family zóny. 

  Do Čáslavi zamíří 20. května 2023 opět desítky tisíc příznivců letectva a Armády České republiky. Den otevřených dveří (DOD) 21. základny taktického letectva v Čáslavi se postupem času stal druhou největší akcí v rezortu Ministerstva obrany po Dnech NATO v Ostravě. Za oběma událostmi stojí spolek Jagello 2000 – zkušení profesionálové v oboru. 
  Letos bude program zaměřen na historii našeho vojenského letectva. Ve vzduchu budou k vidění takové legendy jako C-11, MiG-15, L-29 Delfín a L-39 Albatros. Všechny stroje létaly právě na zdejším letišti. AERO Vodochody představí letovou ukázku svého nejnovějšího letounu L-39NG, který se brzy stane součástí Centra leteckého výcviku (CLV) v Pardubicích. Právě v CLV se cvičí budoucí piloti základny, a proto se i jejich letouny zapojí do programu DOD.   
  Ve vzduchu budou k vidění jako obvykle „display“ ukázky současné výzbroje Vzdušných sil AČR: JAS-39 Gripen, dvojice L-159 ALCA a vrtulníky W3A Sokol, Mi-24 s Mi-171. Své schopnosti letos předvede slovenský vrtulník UH-60 Black Hawk a na statické ukázce bude k vidění belgický letoun F-16 Fighting Falcon. Opět přivítáme bývalého pilota základny - Martina Šonku, vicemistra světa v akrobacii a vítěze série Red Bull Air Race. Předvede nezapomenutelné vystoupení na jeho letounu Extra, ale nově i na Z-142 z CLV.   


  Statické ukázky představí jak vyřazené letouny spojené s historií základny (Su-7, MiG-21), tak i další výzbroj vzdušných a pozemních sil AČR (např. dopravní letoun CASA C-295). Jednotlivé letky 21. zTL si připravily svou prezentaci v podobě statických ukázek letecké a pozemní techniky, včetně ukázky specializovaných pracovišť (letecký trenažér, těžká údržba letounů, letištní zabezpečení aj.). 
  Dále budou k vidění i zástupci civilního letectví. Nebude chybět, mimo jiné, akrobacie bezmotorového letounu a vzácné historické kusy. Velmi zajímavé stroje se budou nacházet také v prostoru civilních statických ukázek.  
  Základna bude otevřená široké veřejnosti, proto nebude chybět „Family zóna“ pro rodiče s dětmi a dostatek příležitostí k občerstvení. Po zkušenostech z roku 2019 doporučujeme všem pokrývky hlavy a v případě teplého počasí i opalovací krém a dostatek tekutin – chystáte se na letiště, kde je stínu velmi málo. 
  „Dveře“ základny se otevřou v 8:00 a opět uzavřou v 17:00. Pro další info sledujte náš web: afbcaslav.army.cz a Facebook 21. základny taktického letectva. Ke stažení bude také připravena aplikace k DOD 2023. 

  Jak dorazit na DOD:
  a) bezplatná kyvadlová přeprava vlakem bude jezdit v intervalu 30-40 minut ze stanice Čáslav (a zpět), ale má omezenou kapacitu cca. 700 osob – nutno počítat s čekáním; 
  b) můžete přijet na kole, které si necháte v úschovně přímo na letišti; 
  c) lze přijet autem, kdy je nutné zaparkovat vedle areálu základny (poplatek 200 Kč/vozidlo).         
  Chůzi po komunikaci mezi Čáslaví a obcí Chotusice nedoporučujeme z důvodu bezpečnosti.


  Po čtyřech letech se opět bude konat Den otevřených dveří 21. základny taktického letectva Čáslav. Tato již tradiční akce, která se v roce 2021 neuskutečnila z důvodu vydaných opatření proti onemocnění COVID-19, je zaměřena na prezentaci nejen čáslavské základny, ale také se jí zúčastní další složky Armády ČR. Neopomenutelnou součástí jsou dynamické ukázky primárně vojenské letecké techniky, jedná se tak částečné o leteckou přehlídku. Doprovodný program bude součástí celého dne.
  Letošní Den otevřených dveří se uskuteční 20. května 2023. „Na letošním ročníku budeme opět spolupracovat se spolkem Jagello 2000, osvědčeným a zkušeným partnerem,“ konstatuje velitel 21. základny taktického letectva Čáslav plukovník Jaroslav Tomaňa.
  „Jsme rádi, že po čtyřech letech zase můžeme být u této akce. Těšíme se na návštěvníky a pevně věříme, že budou s programem, který je pro ně připraven, spokojeni,“ říká Zbyněk Pavlačík, předseda Jagello 2000. Smlouva o společné organizaci Dne otevřených dveří mezi 21. základnou a Jagello 2000 byla podepsána koncem února 2023.
  Při posledním ročníku, který se konal v roce 2019, akci navštívilo více než 50000 příznivců nejen letecké techniky. „Den otevřených dveří bude opět letos koncipován tak, aby se po celý den zabavily rodiny s dětmi,“ vysvětluje ředitel akce za 21. základnu podplukovník Tomáš Baranec.  V plánu je tak dětský koutek, kde budou pro ty nejmenší připraveny různé atrakce, hry či soutěže.  V rámci statických ukázek bude prezentována technika pozemních i vzdušných sil Armády ČR. 
  Důležitým faktem je, že vstup bude zdarma. „Stejně jako v minulých letech bude zabezpečena ve spolupráci s městem Čáslav bezplatná kyvadlová doprava vlakem z Čáslavi na leteckou základnu,“ doplnil předseda Jagello 2000 Zbyněk Pavlačík.  V letošním roce si budou moci návštěvníci připomenout výročí 20 let od vzniku názvu útvaru 21. základna taktického letectva.
  Vedle bohatého programu pozemních ukázek a prezentace jednotek 21. základny se návštěvníci akce mohou těšit i na letové ukázky. Pro diváky je připraveno vystoupení kompletního display týmu Vzdušných sil AČR – letounu JAS-39 Gripen, dvojice lehkých bitevníků L-159 ALCA, vrtulníků W-3A Sokol, Mi-24 společně s Mi-171. Statickou ukázku na zemi kromě jiných doplní např. letoun F-16 z Belgie. Mimo armádních letounů se v programu objeví i stroje, které byly ve službě na naší základně v minulosti. Své místo v programu budou mít samozřejmě i ukázky z civilního letectví, těšit se můžete na vystoupení akrobatického pilota Martina Šonky.

  Logo Dne otevřených dveří čáslavské základny:

  Logo Dne otevřených dveří čáslavské základny