foto_4.jpg
  • 29.8.2022
  • Hana Havrdová

Od 1. září do konce roku 2023 si čeští stíhači ke střežení českého nebe přiberou ještě to slovenské. Detaily nasazení vysvětluje velitel 21. základny taktického letectva Čáslav brigádní generál Jaroslav Míka.

Ochranu vzdušného prostoru Slovenska umožňuje mezivládní Smlouva mezi ČR a SR o spolupráci při vzájemné ochraně vzdušného prostoru, která byla podepsána v Bruselu 15. února 2017. Dnes byla podpisy stvrzena Společná deklarace ČR, Polska a SR, která ochranu vzdušného prostoru Slovenska potvrzuje i s některými detaily.

Air Policing jako Home Office

Slovensko své MiG-29 uzemní k 31. srpnu 2022, hned následující den převezme zodpovědnost za ostrahu vzdušného prostoru české a polské letectvo. Češi ale budou k „němým“ strojům vzlétat z Čáslavi, ne jak je běžné při standardním Air Policingu ze země, jejíž vzdušný prostor se střeží.

„Důvodem je geografická blízkost našich států a také nedostatek nadzvuků. Při počtu 14 gripenů si můžeme dovolit jejich dislokaci na cizí území pouze jednou za tři roky, což už máme pro letošek splněno – naši stíhači plní stejnou misi od 1. dubna do konce září 2022 v Pobaltí,“ vysvětluje brigádní generál Jaroslav Míka.

Proto v případě Slovenska nepůjde o standardní podobu mise AP tak, jak ji čeští piloti znali doposud. Pro ně se totiž prakticky nic nezmění: Ti, co z Čáslavi drželi nepřetržitou pohotovost pro ČR, ji budou držet ještě pro Slovensko. „Nebudeme vyčleňovat extra piloty ani další stíhačky navíc. Ochrana vzdušných prostorů ČR a SR bude probíhat ve formátu dva JAS-39 Gripen a jeden záložní,“ upozorňuje. Aby české stroje dolétly až na opačný konec Slovenska, vybaví se buď přídavnými nádržemi, nebo dotankují za letu z tankerů, které by vyslalo NATO.

Stíhačům opět velí německý CAOC

Nic se nezmění ani na velení. To pro mise AP zůstává v německém Uedemu, kde sídlí Středisko pro řízení vzdušných operací CAOC, které bude podle blízkosti ať už polské (Poláci pro ochranu nebe základny střídají) či české letky rozhodovat, kdo se za narušitelem do 15 minut od vyhlášení signálu Alpha Scramble vydá. „Pravomoc vyhlásit kód Scramble má pro letouny vyhrazené pro potřeby NATINAMDS velitel příslušného velitelství CAOC, kterým bývá dvou či tříhvězdičkový generál v případech, kdy dochází k porušování pravidel Mezinárodní organizace pro civilní letectví ICAO,“ podotýká Míka s tím, že české nadzvuky by pod národní, slovenské velení přešly pouze v jediném případě, a to při hrozbě teroristického útoku nebo vyhlášení konceptu Renegade. Ten vznikl po 11. září 2001 a brání, aby se jakékoliv letadlo stalo teroristickou zbraní.

Pro české piloty nepředstavuje problém takřka žádný operační prostor. Kvůli misi v Pobaltí létají ve speciální výstroji, ke které kromě výškového vybavení patří i neopren, poradí si i s vysokohorským prostředím slovenských Tater. „Na úkol ochrany vzdušného prostoru jsou naši piloti vycvičeni, permanentně se na něj připravujeme. Je to naše neustálá mise, kterou plníme od 12. března 1999, kdy jsme vstoupili do NATO. Operační úkol i způsob nasazení je pořád stejný, standardizovaný,“ uzavírá Míka.