foto_2-upr.jpg
  • 29.11.2022
  • Hana Havrdová

Výběr trval rok a půl a do konkurzu se přihlásilo přes 22 tisíc uchazečů. Kapitán Aleš Svoboda, stíhací pilot z 21. základny taktického letectva Čáslav, se minulý týden dozvěděl novinu, která může změnit jeho dosavadní život. Stal se záložním astronautem Evropské kosmické agentury.

Kapitán Aleš Svoboda je příslušníkem Armády ČR od roku 2005. Během studia na Univerzitě obrany v Brně létal v Centru leteckého výcviku na stroji Zlín Z-142, po škole přesedlal na Aero L-39C. Na základně v Náměšti nad Oslavou už jako pilot létal na verzi ZA, v Čáslavi, kam se jednotka přesunula se posléze přeškolil na Aero L-159 ALCA. V roce 2016 byl vybrán na JAS-39 Gripen, strávil tři měsíce výcvikem ve Švédsku. Dosud má na této stíhačce nalétáno kolem 700 hodin, včetně nasazení v misi Air Policing v Pobaltí.

Pro něj samotného, velitele 21. základny taktického letectva i pro celou Armádu ČR se jedná o nevídaný úspěch. „Měl jsem obrovskou radost, že jsem byl pozván do Paříže. V tomto okamžiku jsem už věděl, že ať to dopadne jakkoliv, budu součástí ESA“, řekl kapitán Aleš Svoboda.

Velitel čáslavské základny plukovník gšt. Jaroslav Tomaňa dnes na tiskové konferenci prohlásil, že výběr kapitána Svobody do evropského týmu astronautů, je absolutním úspěchem. „Jsme hrdí, pyšní, vzrušení. Jsme hrdí na to, že máme v našich řadách člověka, který prošel dlouhým komplikovaným výběrem. Je to úspěch pro čáslavskou základnu, české letectvo, českou armádu i pro Českou republiku jako takovou,“ uvedl Tomaňa. Pokud by se kapitánu Svobodovi naskytla příležitost se do vesmíru skutečně podívat, čáslavská základna by ho v jeho úsilí podpořila: „Pokud bychom ho museli uvolnit nebo bychom o něj jako o kapacitu přišli, bude nás to mrzet. Ale tohle má mnohem větší prioritu,“ prohlásil Tomaňa.

Evropská kosmická agentura (ESA) představila novým tým astronautů pro vesmírný program minulou středu v Paříži. Vybírala z bezmála 22 600 lidí. Do konkurzu se přihlásilo rovněž 200 Čechů, Aleš Svoboda uspěl jako jediný z nich. Výběrové řízení trvalo rok a půl, mělo šest částí. „Jednotlivé části byly zaměřené ať na individuální výkonnostní testy nebo práci v týmu pod časovým tlakem při řešení nějakých komplexních úloh,“ uvedl. Součástí byly zdravotní testy.

K úspěchu mu podle jeho slov pomohly i zkušenosti bojového pilota. „Výhodou jsou právě operační zkušenosti, člověk je zvyklý pracovat v týmu, vést lidi a komunikovat i ve složitých situacích. Určitě mi pomohlo vzdělání, mám z Univerzity obrany doktorát z letecké a raketové techniky a zkušenosti ze spolupráce se zahraničními partnery,“ podotkl kapitán Aleš Svoboda, který je jedním ze dvou pilotů gripenů, kteří v konkurzu uspěli. Tím dalším, kdo se stal součástí rezervního týmu astronautů, je příslušník švédských ozbrojených sil a testovací pilot.

Hlavní tým ESA tvoří dvě ženy a tři muži, kteří budou zaměstnanci agentury. Dalších 11 lidí je v rezervním týmu. Pětice tzv. kariérních astronautů se připojí k sedmi kolegům, kteří již slouží. Jejich výcvik začne v příštím roce. Členové rezervního týmu budou pokračovat ve svých stávajících zaměstnáních a budou k dispozici pro případné kosmické lety nad rámec těch, které se plánují pro kariérní astronauty.

text: redakce army.cz

foto: Česká televize