dsc_0621-upr.jpg
  • 27.7.2022
  • Hana Havrdová

V úterý 26. července zavítal generálmajor Karel Řehka na svoji první návštěvu ve funkci náčelníka Generálního štábu AČR do Čáslavi, kde sídlí 21. základna taktického letectva. Ta byla vstupem ČR do NATO v roce 1999 zařazena do systému protivzdušné obrany Aliance a od roku 2005 odtud vzlétají nadzvukové letouny JAS-39 Gripen.

Čáslavští stíhači se na zajištění ochrany vzdušného prostoru ČR podílejí v rámci aliančního systému NATINAMDS (Integrovaný systém protivzdušné a protiraketové obrany) dvěma letouny JAS-39 Gripen. Hotovost drží 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, od vyhlášení signálu ke vzletu, musí oba stroje vzlétnout nejpozději do 15 minut. Naposledy se vydali zkontrolovat „němý“ dopravní letoun, který k nám mířil z Německa, minulý týden.

dsc_0621-upr.jpg

Piloti nehlídají jen české nebe, od roku 2009 se pravidelně podílejí na ochraně vzdušného prostoru Pobaltí. V letech 2014, 2015 a 2016 podobně střežili Island. „Od letošního dubna jsme s pěti gripeny znovu v Pobaltí, kde budeme až do konce září,“ potvrdil velitel základny brigádní generál Jaroslav Míka. České stíhačky zde často startují k nekomunikujícím ruským vojenským strojům nad Baltem. „Mohu potvrdit, že počet ostrých startů k těmto strojům se od počátku našeho letošního nasazení v porovnání s minulým nasazením zvýšil,“ doplnil Míka.

Čáslavská základna je domovem nejen 211. tygří letky s gripeny, ale také 212. taktické letky a 213. výcvikové letky s 24 bitevníky L-159. Dvě Alky jsou vyčleněné v případě potřeby na vyžádání pro Národní posilový systém protivzdušné obrany, kde mají za úkol střežit objekty důležité pro obranu státu. Naposledy byly využity před deseti lety při podpisu smlouvy mezi prezidenty USA a Ruské federace v Praze. Kromě toho armádě dokážou zajistit přímou podporu pozemních sil a mezi jejich úkoly patří také vzdušný průzkum.

„Vláda pověřila ministryni obrany k sestavení vyjednávacího týmu a zahájení jednání vláda – vláda. Armáda ČR zpracovala doporučení, ze kterého vláda vyšla. Podle toho, jak bude vypadat budoucí bojiště, vyšlo jako nejlepší a v podstatě jediné řešení, pořídit letoun páté generace. Ten bude splňovat naše nároky i po roce 2040. A to je v současné době letoun F-35," řekl generál Řehka novinářům. „Případné pořízení letounu F-35 nám rozhodně nevyšlo jako nejdražší varianta. Byly osloveny čtyři státy a sešlo se nám sedm typů letadel,“ zdůraznil plukovník gšt. Jan Susekár za sekce rozvoje sil MO.